Opublikowany przez: Familiepl 2022-11-28 11:17:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Rodzice na grupach FB zauważają, że dzieci wcale nie cieszą się z zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych, czy językowych. Zdarza nam się przeczytać, że „Syn znowu nie chciał pójść na zajęcia z programowania”, albo „Znowu przed wyjściem musieliśmy odbyć rozmowę”. Ale też dobrze, że coraz więcej rodziców odpowiada, że dzieci może po prostu są przeciążone i czas zweryfikować rozkład zajęć dziecka?
Dziecko, które ma dużo zajęć szkolnych, a potem lekcje do odrobienia, po których codziennie pędzi na zajęcia dodatkowe, po pewnym czasie będzie po prostu zmęczone. Sztywny harmonogram zajęć i rozkład dnia nie pozwala dzieciom na swobodną zabawę, nudę, efektywny odpoczynek, ale przede wszystkim na wolne tworzenie interakcji z innymi dziećmi. Zwłaszcza to ostatnie jest niezbędne dla dobrego i prawidłowego rozwoju dziecka.
Tej kwestii też warto się przyjrzeć. Wiele dzieci chodzi na zajęcia, bo bardzo lubi niektóre i rozwija swoje pasje, ale są także dzieci, które już straciły zainteresowanie zajęciami, a rodzice nie słyszą ich niechęci i niepełnego uczestniczenia w zajęciach. Zdarzają się także dzieci, które realizują ambicje rodziców, i muszą być najlepsze w tym, co robią. To ostatnie jest szczególnie niebezpieczne, bo rodzi w dziecku poczucie frustracji i niespełnienia. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu dziecku i znaleźć czas na szczerą rozmowę, bo może wydając się nam, że zapewniamy dziecku najlepszy rozwój, wcale nie wspieramy jego postępów i potrzeb.
Przyjrzyj się, czy dziecko nie ma zbyt wiele zajęć w tygodniu i zadbaj, aby miało co najmniej 2 dni wolne od nich. To bardzo ważne, aby się zresetować i mieć czas na inne aktywności i interakcje społeczne, a może po prostu nudę, czy posiedzenie w domu. Zadbaj również, żeby dziecko miało odpowiednią ilość snu, który jest niezbędny do właściwego rozwoju i zdrowia. Dobra dieta, bogata w warzywa, owoce i nieprzetworzoną żywność, także ma znaczenie dla dobrego sampoczucia. A przede wszystkim obserwuj swoje dziecko i uważnie słuchaj. Bo być może kolejne niechętne wyjście na zajęcia, albo zmęczenie i zniechęcenie, to sygnał, że w życiu dziecka za dużo się dzieje, a jego potrzeby są zupełnie inne.
CZYTAJ TEŻ >> Jak nauczyć dziecko panować nad złością?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.